Podróż z dzieckiem Pkp

Raz na jakiś czas podróżuję z Kasią pociągami. Są to trasy dalekobieżne, na odcinkach Kraków-Warszawa-Trójmiasto. Postanowiłam podzielić się informacjami, jakie zdobyłam podczas podróży pociągami PKP. Z racji zbliżających się wakacji, być może komuś się przyda.

1. Podróżując z dzieckiem do lat 4 nabywasz ulgę 32% na tzw. przejazd rodzinny. Dorosły płaci mniej, dziecko bezpłatnie. Np. Jadąc ostatnio z Krakowa do Warszawy zamiast zapłacić za przejazd pociągiem Inter City (najszybsze, najdroższe) 128 zł, zapłaciłam 86 zł.
Ta ulga obowiązuje chyba we wszystkich pociągach.

2. Podróżując z dzieckiem do lat 4 zawsze proś o miejscówkę w przedziale dla matek z dziećmi do lat 4. Są to specjalnie wydzielone i zarezerwowane przedziały dla rodziców z dziećmi. Unikniesz w ten sposób narzekań pasażerów, że dziecko powiedziało coś za głośno:). Wracając w niedzielę z Wawy ten przedział był zupełnie pusty, więc miałyśmy z Kasią wygody. Nie zawsze tak jednak jest. Możesz trafić, zwłaszcza na popularnych trasach, że przedział będzie pełen dzieciaków z rodzicami. Możesz jednak liczyć, że bardziej dogadasz się z drugim rodzicem, a dzieci będą miały zajęcie.

3. W niektórych pociągach PKP Inter City są specjalne strefy małego podróżnika. Kursują chyba tylko na najbardziej popularnych trasach. Można sprawdzić w sieci specyfikację danego pociągu. Jest to kilkumetrowa przestrzeń dla dzieci w bezprzedziałowym wagonie. Kilka klocków, kształek, tablica, kolorowe ścianki. Wszystko dobrze zabezpieczone, średnio czyste (jak na publicznym placu zabaw). Myślę, że warto poszukać takich wagonów, zwłaszcza na dalekich trasach.

4. Moje doświadczenia z PKP są całkiem przyzwoite. Najczęściej jeżdżę pociągami IC, w cenie biletu jest poczęstunek, soczek dla dziecka. Ostatnio w Warsie dostałyśmy ekstra książeczkę i kredki. Z racji ciąży konduktor wkładał i ściągał walizkę z półek z uprzejmością na twarzy.

Żeby było jasne. Podróż z dzieckiem nie jest przyjemnością. Musisz kombinować jak koń pod górkę jak na ograniczonej przestrzeni jak zająć dziecko przez kilka godzin. Na szczęście PKP wychodzi na przeciw umęczonym rodzicom. Nie wiem jak wygląda sytuacja na trasach krótkich i w pociągach TLK. Może Wy macie doświadczenie?

ó
IMG_2911

IMG_2903

 

IMG_2910

IMG_2905

IMG_2903

IMG_2831

IMG_2799

IMG_2834

IMG_2827

IMG_2822

IMG_2800

IMG_2821

IMG_2807

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Podróż z dzieckiem Pkp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s