Błędy w myśleniu

Wzięłam ostatno udział w ciekawych zajęciach dla bab. Bo ja lubię baby, zwłaszcza te z dobrą energią. Warsztaty przede wszystkim dla tych, które już wiedzą czego chcą. To jest taka para w ruch. Nie będę się rozpisywać nad całością, bo każdy -jeśli chce może sprawdzić sam. Dziś żywcem przepiszę część tekstu z kartki, którą tam otrzymałam na temat błędów w myśleniu. Na zajęciach rozmawiałyśmy o nich w kontekście zakładania własnej firmy, myślę jednak że te błędy są uniwersalne. Zaintrygowały mnie, więc się podzielę. Warto pomyśleć chyba. Przynajmniej od czasu do czasu.

„Zastanów się czy Twoje myśli zawierają któryś z błędów w myśleniu?

1. KATASTROFIZACJA LUB PRZEWIDWYANIE PRZYSZŁOŚCI. Przewidywanie negatywnej przyszłości bez brania pod uwagę innych, bardziej prawdopodobnych możliwości.

2. LEKCEWAZENIE LUB POMIJANIE POZYTYWNYCH INFORMACJI niemające oparcia w żadnych rozsądnych przesłankach. Myślenie o tym, że pozytywne doświadczenia, uczynki lub cechy nie mają żadnego znaczenia.

3. WYOLBRZYMIANIE  ZNACZENIA NEGATYWNYCH ASPEKTÓW I/LUB ZMNIEJSZANIA ZNACZENIA ASPEKTÓW POZYTYWNYCH. Zwłaszcza tych zawartych w ocenie siebie, osób i sytuacji niepopartych rozsądnymi argumentami.

4. MYŚLENIE „WSZYTSKO ALBO NIC”. Myślenie biało-czarne, myślenie o wydarzeniach w kategorii dwóch skrajności, a nie kontinuum.

5. MYŚLENIE JEDNOTOROWE, CZYLI EFEKT LORNETKI. Wybiórcze skupianie się wyłącznie na negatywnych aspektach sytuacji, siebie czy innej osoby.

6. CZYTANIE W MYŚLACH. Przekonanie o tym, że wie się, co myślą inne osoby bez brania pod uwagę bardziej prawdopodobnych wyjaśnień.

7. GENERALIZACJA, CZYLI NADMIERNE UOGÓLNIANIE. Wyciąganie ogólnych wniosków na podstawie niewystarczającej ilości informacji, jednego lub zaledwie kilku faktów.

8.PERSONALIACJA, CZYLI NADMIERNE UOGÓLNIENIE. Wyciąganie ogólnych wniosków na podstawie niewystarczającej ilości informacji.

9. NADUŻYWANIE PRZEKONAŃ TYPU „MUSZĘ” I „POWINIENEM”. Niezmienna koncepcja tego jak powinno się zachować, dotyczące również innych osób.

 

A ja od siebie mogę dodać, że najwięcej w błędów w myśleniu popełniam po  nieprzespanych nocach, albo wypruta po 6 lekcjach, albo kiedy uwalonam jak koń po westernie z innego powodu. Wypracowałam sobie już jednak świadomość, że w takich chwilach mam tendencje do uprawiania czarnowidztwa czarnego jak węgiel nasz kamienny, największy strup polskiej gospodarki. I czasie tym myśleć nie należy w ogóle. Nic, a nic:)

Niżej link do tych warsztatów, skąd zawzięłam te mądrości.

https://www.facebook.com/pages/Biznes-Mama/467234603365523?fref=photo

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s